بیش از چهل سال با آثار مهدی آذریزدی و بیش از چهل روز بدون او

مهدی آذریزدی نویسنده کتابمهدی آذریزدی به عنوان نویسنده کتاب کودکان و نوجوانان شناخته شده است. کسی که بیش از چهل سال است که در ایران کتاب های او در دست نسل های مختلف گردیده و اینک بیش از چهل روز از درگذشت او می گذرد و خواهد گذشت اما کتاب های او در این بیش از چهل سال و روز در دست ها و نسل ها می گردد.

اولین بار در کتابخانه مدرسه راهنمایی با کتاب های او آشنا شدم و  با اینکه نامش را درست تلفظ نمیکردم ولی کتاب ها را خیلی روان یک پس از دیگری میگرفتم و با اشتیاق میخواندم. جالب اینکه اون موقع نمیدونستم نویسنده معاصر است یا نه. بودن یا نبودن او در اثرش تفاوتی ایجاد نمیکند بلکه مهم اثری است که عمر دراز دارد. ولی ای کاش مثل او بود و آثاری این چنین چون آبی به فرهنگ ما حیات می داد. ویژگی کتاب های او در بیان ساده داستان های کهن ایرانی است که بچه ها را شدیدا جذب میکند. بد نیست یه نگاه به اسم دفترهای کتاب قصه های جدید از کتابهای کهن بندازید: خیر و شر، حق و ناحق، ده حکایت، بچه آدم، پنج افسانه، مرد و نامرد، قصه ها و مثل ها، هشت بهشت، بافنده و داننده، اصل موضوع

با خودم میگفتم چه خوب میشد قصه پیچیده این روزهای ما را کسی برای نسل های بعد ساده میگفت تا بهتر بدانند که داستان چیست! ولی چه اسمی را برای این داستان میشه شبیه به این اسم ها انتخاب کرد؟ اون هم در زمانه ای که حق و ناحق در هم آمیخته و خیر از شر مشخص نیست، مرد و نامرد هر روز چهره عوض میکنند! ... به این نتیجه رسیدم که بچه های نسل بعد شاید کمتر کتاب بخونند و بیشتر وبلاگ میخونند. پس بهتره اون کتاب داستان ها  تبدیل بشند به وبلاگ و باید convertor  ساخت. اینجوری باید گفت آذریزدی بخواب که ما بیداریم! ولی کی جرات داره این را بگه؟!

/ 2 نظر / 8 بازدید
بنده

متاسفانه همین طور شده. اصل و اساس همونه ها! دعوای همیشگی خیر و شره! دعوای خدا پرستی و خود پرستی. اما این بار،‌شر،‌نقاب به صورت زده. از جملات، کلمات و عباراتی شبیه صحبت های حق گویان استفاده می کنه. در این شرایط، بچه ها که هیچی. آدم بزرگاشم کم میارن. اون وقت قصه ها چی باید بگن؟ اما خوبه. حداقل بچه ها یادشون نمیره که همچین دعوایی اصلا وجود داره. حالا اون وبلاگ رو کی می خواد بزنه؟ شما؟

رهگذر

ایده خوبیه اما فکر کنم هیچی جای رسانه کتاب رو نمیگیره درسته که باید با زمان حرکت کرد و متحول شد اما کتاب یه ماندگاری دیگه ای داره مثل قرآن